X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

سوماتروپین یا هورمون رشد بدنسازان به جهت پیشرفت بهتر و عضله سازی بیشتر از این هورمون استفاده میکنند البته هورمون رشد به طور طبیعی در بدن ساخته میشو د ولی با افزایش سن از ترشح آن کاسته میشود در کشورهای مثل آمریکا این هورمون غیر مجاز و دوپینگ شناخته نمیشود و جزء داروهای مفید و در حالت اغراق آمیز به اکسیر جوانی نیز معروف است چون دراستفاده افراد پیر بدن مجدادا شروع به عضله سازی و همچنین تقویت قوای جنسی شده است البته بدنسازان در سطح پیشرفته و در دوران تفکیک عضلانی از این هورمون استفاده میکنند چون این هورمون علاوه بر عضله سازی خاصیت چربی سوزی نیز دارد به هر حال استفاده از آن به افراد مبتدی وافرادی که زیر ۱۸ سال هستند توصیه نمیشود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن میشود و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوانها وجود دارد


سوماتروپین
توضیحات بیشتر در ادامه مطلبموارد مصرف: سوماتروپین در درمان کوتاه قدی ناشی از کمبود هورمون رشد ازجمله در کوتاه قدی در سندروم ترنر به کارمیرود.

مکانیسم اثر:هورمون رشد یکی ازهورمونهای هیپوفیز قدامی می باشد.

فارماکوکینتی: نیمه عمر مصرف دارو به دنبال تزریق داخل وریدی 20-30 دقیقه و پس از تزریق داخل عضلانی یا زیرجلدی حدود 3-5 ساعت است. طول اثر دارو 12-48 ساعت است متابولیسم دارو کبدی و دفع آن از طریق صفرامی باشد.

موارد منع مصرف: در هیپوتیروئیدی درمان نشده یا تومورهای بدخیم به خصوص تومور داخل جمجمه ای که به طور فعال در 12 ماه گذشته رشد کرده باشد نباید مصرف شود.

هشدارها: 1 ـ مصرف دارو تنها در بیماران با اپی فیز باز مجاز میباشد.

عوارض جانبی: تشکیل آنتی بادی،واکنش های موضعی آلرژیک، درد و تورم در ناحیه تزریق و افزایش خوش خیم فشارداخل جمجمه ای از عوارض جانبی داروهستند.

تداخل های دارویی: استفاده همزمان مقادیر بالای استروئیدهای آنابولیک،آندروژنها، استروژنها و هورمونهای تیروئیدی با این دارو سبب تسریع بسته شدن اپی فیزها میشود. مصرف طولانی مدت مقادیر درمان کورتیکوتروپی و مقادیر بالای خوراکی کورتیکو استرویدها سبب مهار پاسخ به هورمون رشد میشود.

 در افراد مبتلا به دیابت ممکن است تنظیم مقدار مصرف داروی ضد دیابت لازم باشد.

 دارو باید به مقدار مناسب تجویز شده ومیزان رشد به طور منظم توسط پزشک تعیین شود.

در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، تست های سرولوژیک برای تعیین میزان آنتی بادی هورمون رشد انجام گردد

سن استخوان طی درمان باید هر سال تعیین شود.

بررسی عملکرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه ای لازم می باشد.

تزریق داخل عضلانی دارو بسیاردردناک می باشد


دوستان در صورتی که میتونید اطلاعات بیشتری در مورد این هورمون اضافه کنید، در قسمت نظرات اعلام کنید تا اطلاعاتتون با نام شما در وبلاگ درج شود